Travena

Nakupování

Cestovatelský tip: zjistěte si předem typ zásuvky dané země

Skvělá zpráva na začátek. S českou nabíječkou nebudete mít problém ve většině zemí na světě. Je to neuvěřitelné, ale po celém světě se celkem používá 15 druhů zásuvek. Každý z nich je samozřejmě trochu jiný. Do většiny můžete snadno zapojit klasickou nabíječku na mobil. U některých ale budete potřebovat adaptér. Ideálně byste se na to měli připravit již před tím, než vyrazíte na cestu.
 dvě zásuvky.jpg

Co se používá u nás?

Začneme s minulostí. Dříve se v Čechách a obecně v Evropě využíval typ C, jehož používání je nyní zakázán. Díky tomu se ovšem většina nabíječek vyráběla ve tvaru tzv. vidličky. A stejný tvar se využívá ve většině států, a to nejen v Evropě.
 
Standardem pro Čechy i Slovensko je v současnosti typ E, který se zároveň využívá také ve Francii. Zbytek Evropy společně s Ruskem využívá typ F. Jedinými výjimkami jsou Velká Británie a Irsko. Právě tyto dva státy jsou z Evropy jediné, ve kterých budete potřebovat adaptér. Proto si vždy zjistěte, zda ho v místě ubytování poskytují, anebo si ho před vycestováním pořiďte.
 

Rozdíly nejsou jen ve tvaru

Na trhu dnes najdeme nespočet velikostí, tvarů i barev zásuvek. U nás jsou stále velmi oblíbené tradiční barvy a tvary. Patří mezi ně i bílá a krémová barva produktů řady Schneider Asfora od Lightparku, které se dokonale hodí do jakéhokoli interiéru. Ve Francii se ovšem můžete setkat s většími experimenty v podobě mědi či stříbrného lesku. S tím se u nás příliš nesetkáte.vybitý smartphone.jpg
 

Využití adaptéru nepodceňujte

Nejde pouze o to, že vám zdroj energie nebude do zásuvky pasovat. Jedná se především o fakt, že každý typ je nastavený na jiné napětí, takže byste si svou elektroniku mohli snadno zničit. Podívejme se nyní na několik zemí, do kterých lidé často cestují, a tudíž potřebují vědět, že si musí něco přikoupit.

  • A a B – využijete v Kanadě, USA, Japonsku či Mexiku,
  • H – pouze v Israeli,
  • I – nachází se v Austrálii, Číně, Argentině a na Novém Zélandu,
  • J – setkáte se s ním především ve Švýcarsku a Lichtenštejsku.

3.5/5 - (2 votes)