Travena

Politika

Europoslanci se asi jen tak odbýt nenechají

Delegace europoslanců, která navštívila některé české instituce, aby prověřila odolnost systému při čerpání dotací z evropských strukturálních fondů, vyvolala hněvivou reakci potrefeného husáka (lidový název housera, nezaměňovat s bývalým československým politikem). Vedoucí delegace Němku Moniku Holmaierovou označil Andrej Babiš jako „ totálně pomatenou“ a dva české europoslance Tomáše Zdechovského a Mikuláše Peksu počastoval přídomkem vlastizrádce. Setkání s delegací rázně odmítl s tím, že nefiguruje ve vedení strukturálních fondů… Evropský parlament Nizozemskou europoslankyni Laru Woltersovou překvapilo, že premiér odmítá a nerespektuje závěry Nejvyššího kontrolního úřadu. Ze své mateřské země je patrně zvyklá na něco jiného. Z ostudy kabát nám přisoudilo postesknutí Holmaierové, že něco podobného zažila už jen při misi v Řecku bezprostředně po ekonomické krizi…Podstatné je, že europoslanci si udělali následující úsudek: ochrana před střetem zájmů při čerpání eurodotací je nedostatečná a systém nahrává největším podnikům. Co je vůbec nejhorší? Šéfka delegace Holmaierová se domnívá, že se nejedná o náhodu, nýbrž záměr. Přesně toto hlášení podá skupina v evropském parlamentu. Sečteno a podtrženo, Babišovy arogantní výkřiky a urážky už nebudou na obhajobu „české cesty čerpání eurodotací“ stačit.
Evropa, Česko nevyjímaje, je aktuálně vystrašená postupující a zdá se nezastavitelnou invazí koronaviru. To samozřejmě nahrává Babišovým sdělovacím prostředkům, (které dle jeho tvrzení nevlastní a nijak neovlivňuje) k odvrácení pozornosti od oligarchy, kolem kterého se pomalu, ale jistě utahuje smyčka. Autor tohoto článku je nepoučitelný optimista a věří, že virus zmizí ze světa tak náhle, jako se objevil. Vzpomeňme na SARS… České podhůříBabišovo působení v české politice, už by mělo být vyhodnoceno. Podobně, jako to udělali slovenští voliči s jejich vládní garniturou. Nejvíc zamyslet by se měli právě dosavadní voliči dotačního mága, je všeobecně známo, z jaké věkové kategorie se rekrutují, mají dostatek životních zkušeností, proto si jsou jistě dobře vědomi, že jde o budoucnost jejich vnuků a pravnuků a co tuto budoucnost ohrožuje. Koronavirus to rozhodně není.   
Babišovo vládnutí je v polovině. Příští volby nás čekají za dva roky. Andreji Babišovi půjde o mnoho. Je si vědom, že ztráta moci pro něj může mít fatální důsledky. Proto udělá vše, aby tuto hrozbu oddálil, protože odvrátit už ji nemůže. Závěrem trochu černého humoru. My, kteří přežijeme koronavirus, bychom v příštích volbách měli vzít rozum do hrsti…