Travena

Děti

Na jaké vitamíny dbát v těhotenství

Určitě jste už slyšela tolik opakovanou větu, že v těhotenství musíte jíst za dva. Ale spíš než to, že si objednáte 2 řízky a kotel brambor, to znamená, zaměřit se na dostatek vitamínů. Abyste měla dostatek pro sebe i své miminko. Vše pro růst a správný vývoj. Jaké vitamíny to jsou a v jakých potravinách je najdete?

kapusta

Kyselina listová

Pravděpodobně jste ji zobala už před těhotenstvím. To je správné. Je důležitá jako prevence proti spontánnímu potratu v 1. trimestru, vrozeným vývojovým vadám a odloučení placenty. Najdete ji v listové zelenině, hovězím a vepřovém mase, játrech, ledvinkách, tvrdém sýru, luštěninách a vlašských ořeších.

Věděla jste: při tepelné úpravě vzniká velká ztráta kyseliny listové a vstřebatelnost z potravin je jen okolo 50%. Tudíž se těhotným ženám doporučuje užívat jej v tabletách. 

Vitamín B6

Je důležitý pro nervy a imunitní systém. Najdete ho v mase, rybách, celozrnných produktech, luštěninách a avokádu.

Vitamín B12

Pomáhá při rozvoji mozku vašeho miminka. Také podporuje nervový systém, krvetvorbu a látkovou výměnu bílkovin. Najdete ho převážně v živočišných produktech jako je maso, ryby, vejce a mléčné výrobky.

Vápník

Vašemu prťousovi zajistí správný vývoj kostí a kloubů. Zařaďte do jídelníčku mléčné výrobky, brokolici, špenát, mák, kapustu a ořechy.

Železo

Důležitá minerální látka pro tvorbu krve. Během těhotenství stoupne potřeba železa na dvojnásobek. Zaměřte se na červené maso, vnitřnosti, meruňky, mandle, žloutek, celozrnné potraviny a polníček.

sýr

Jód

U vašeho miminka pomáhá při tvorbě nervového systému a u vás reguluje metabolické procesy v těle. Nejvíce jódu je v mořských rybách a mořských řasách.

Hořčík

Při jeho nedostatku vás může potrápit tvrdnutí bříška či křeče v nohou. V takových případech vám ho gynekolog předepíše v tabletách. Přirozeným zdrojem jsou ořechy, luštěniny, semínka, sýry a vejce. 

Vitamín D

Je důležitý pro stavbu kostí a zubů. Přírodními zdroji jsou mořské ryby, mléčné výrobky a vejce. 

Jezte pestře, posílejte miminku kvalitní potraviny a užívejte si těhotenství.