Travena

Kultura

JAK SE NAUČIT FOTIT

V žádném případě se nedá říct, že telefonem, nebo obyčejným digitálním fotoaparátem, nemůžete pořídit kvalitní fotky, co když se ale chcete věnovat fotografování jako koníčku? K tomu je lepší pořídit si lepší přístroj, ale hlavně Vám k tomu nesmí chybět elán, nadšení a vášeň.
Fotografování je nejen umění, ale také řemeslo– nikdo se nenarodí vynikajícím fotografem. Ať by byl nadán sebevětším vizuálním talentem, musí se naučit základy fotografie. Fotografování chce čas, prostor a mnoho energie.

Abyste dokázali správně fotografovat, musíte tento koníček opravdu prožívat s vášní – fotografujte s gustem, láskou, vášní – pak to bude dříve či později dobré. Foťte si, co chcete a nenechte se nikým ovlivňovat a nikým si do toho mluvit.

Nejdůležitější cestou k opravdu kvalitním fotkám, které by měly být obrazem(tím nemyslíme, že z Vás tímhle způsobem bude druhý Picasso) je fotit často – foťte, foťte a foťte. Pořád. I když z toho možná 90 % fotek nebude ani ostrých a těch 10 % nebude pěkných, jiná cesta k opravdu vydařeným fotkám není. A to vám potvrdí každý fotograf. Zkoušejte si různé žánry, Experimentujte. Foťte své blízké, foťte při každé příležitosti, foťte jednoduše všechno. Jen praxí se zdokonalíte, najdete své téma a vlastní styl.

Dobrou fotografii poznáte snadno– dobrá fotografie Vám dokáže předat nějakou emoci: pocit klidu, harmonie, napětí, krásy. Příběh, který vás vtáhne do děje. Obraz, který vás nepustí, ale naopak Vás „chytí“.

Z přístrojů si můžete vybrat buď zrcadlovku, nebo kompakt, zrcadlovka Vás vyjde levněji, ale i tak se těžko cenově těžko dostanete pod deset tisíc korun, ale můžete i v tomhle případě, jako u spousty jiného zboží, vyzkoušet si pro začátek koupit, ať už si vyberete jakoukoliv variantu (zrcadlovka je pro začátečníky vhodnější), přístroj z bazaru nebo z druhé ruky, alespoň si nejdřív vyzkoušíte, jestli Vás tento koníček opravdu „chytne za srdce“.