Travena

Kultura

S kým tráví čas Jára Cimrman ve světovém nebi?

S postupným odcházením hvězd a pilířů Divadla Járy Cimrmana do vlídné náruče nebes nelze nepoložit otázku, jaké budou další osudy našeho vyfabulovaného génia, který natolik svojí popularitou ohrozil největší reálné postavy českých dějin při hledání největšího Čecha, že musel být z této konfrontace oficiálně organizátory vyloučen. Není ani třeba být špatným prorokem, aby bylo příznivcům a znalcům Mistrova díla jasné, že žádná další jeho divadelní hra už objevena nebude.
světlo na oponě
A pokud se tak stane, půjde s největší pravděpodobností o plagiát, sice stvořený s nejlepším úmyslem, ale přece jen plagiát. Další otazníky také vyvstávají nad úvahou, jak budou hry, dějově zasazené do reálií končící Habsburské monarchie, oslovovat diváky příštích generací, žijících v jakési e-společnosti. Tyto chmurné myšlenky naštěstí rozptýlí zamyšlení nad osudy jiných světových fiktivních velikánů, kteří získali slávu ve stejných dobách a se kterými dnes jistě jejich přítel Jára Cimrman v nebi debatuje o nespočetných tématech…

Začněme geniálním detektivem, bez něhož by si slavný Scotland Yard mnohokrát nevěděl rady ani pomoci. Když ho jeho duchovní otec lékař a spisovatel Sir Arthur Conan Doyle nechal zemřít v reichenbašských vodopádech rukou zloducha Moriartyho, zvedla se trvalá vlna odporu čtenářů, že se po deseti letech rozhodl Sherlocka Holmese „oživit“ povídkou Prázdný dům, ve které je vysvětleno, jakým způsobem se podařilo Holmesovi přežít a proč následně dlouhou dobu skrýval svoji identitu. Čas jeho popularitě určitě neublížil, dodnes je postava detektiva Sherlocka Holmese populární po celém světě a jeho případy se dočkaly mnoha filmových a divadelních zpracování.

Neméně slavnými jsou literární pokrevní bratři, německý inženýr přezdívaný Old Shatterhand a náčelník kmene Apačů Vinnetou. Společně pomohli mnoha utlačovaným, zachránili mnoho ohrožených a spravedlivě potrestali mnoho zlo páchajících. Jejich stvořitel, německý spisovatel a odsouzený defraudant Karl May zasadil jejich dobrodružství do prostředí tak zvaného Divokého západu, aniž by před tím někdy sám Spojené státy americké navštívil. Přesto jsou jeho knihy z tohoto prostředí neustále populární a žádané, rovněž tak koprodukční filmy z šedesátých let minulého století, které z této literární předlohy vycházejí. Ostatně i dílo Járy Cimrmana bylo objeveno v této době, možná na základě vnuknutí, které objevitelům seslali z nebe naši hrdinové. Kdoví…
hlediště divadla

Přejme Cimrmanovi, aby i on pronikli do myslí a srdcí i našich potomků, zaslouží si to on i oni.