Travena

Nakupování

Předvánoční maraton

Skoro všichni zbožňujeme Vánoce. Tu atmosféru, jídlo, čas s rodinou, volno a dárky. Těšíme se až si zapálíme čtvrtou svíčku, až zelená jedle provoní celý pokoj i na blyštivé baňky a šustění balícího papíru. Adventní věnec, svíčky, jedle, baňky, světýlka, dárky, potraviny, to vše je nutné si nejdříve vybojovat na předvánočním maratonu slev a nákupů.
Ten začíná už v říjnu. Chtěla jsem koupit výzdobu na Halloween, ale nikde nic.
Nákupy jsou někdy na zabití.
„Prodávali jsme to od srpna“, řekne mi prodavačka.
Maraton je tady.  
Hypermarkety doslova nacpou své prodejny adventními kalendáři, čokoládovými anděly, čerty a Mikuláši, jedlými ozdobamina stromeček, a dokonce i vánočními punčochami.
Pak začnou měnit sezónní nabídku i jinde, v obchodech s různými cetkami, oblečením i hračkami. V televizi nás zelený mimozemšťan varuje před nakupováním na poslední chvíli a běží jedna reklama na hračky za druhou. To už je předvánoční maraton v plném proudu. Takovým startovním blokem je výzdoba v obchodních centrech.
 
Všichni zaklekneme do bloků. Připravit, pozor, START! A s novým remixem All I want for Christmas is you vybíháme. Do očí všude bijí červené nápisy sleva a akce. A nakupujeme, házíme do vozíků všechno možné. Co kdyby si náhodou jedno z dětí přálo pod stromeček nový spacák? Oříšky!  Vezmi troje, to se sní na Silvestra. Ubrousky? Beru celou krabici.
 nakupování o Vánocích
Patříte taky mezi říjnové závodníky nebo panikaříte týden před Vánoci? Proč nakupujeme tak dopředu?
 „Mají v akci adventní kalendáře. Už? Neber to, ještě se zkazí. Ale co když pak budou vykoupené?“ Proto, bojíme se, že ostatní vykoupí to, co potřebujeme, nebo si myslíme, že na začátku prosince už nebude čas.
Zbytečně všichni blázníme a stresujeme se. Nemají být Vánoce o klidu a pohodě? Stojí nám to za to, účastnit se takového šílenství? Obchody úplně praskají ve švech. Můžu přemýšlet sebevíc, ale vsadím se, že stejně budu bláznit na poslední chvíli.
Nenechte si zprotivit Vánoce už v říjnu nebo listopadu. Zapalte svíčky, užívejte si padajícího listí a věřte mi, že Vánocemi se budete těšit sice později, ale o to budou příjemnější.